Najčešće greške pri izboru golova
Česta greška pri izboru golova je zanemarivanje stabilnosti konstrukcije. Izborom kvalitetnih golova izrađenih prema standardima i kvalitetom koje su precizirane normama EN i sportskih institucija, izbjegava se mogućnost da korisnici kupe golove čija konstrukcija ne može da izdrži kontinuirana mehanička opterećenja uslijed intenzivne dugotrajne upotrebe. Golovi moraju imati sistem protiv prevrtanja kako bi bili bezbjedni za igrače.
Druga greška je izbor nekvalitetne mreže ili lošeg sistema kačenja, što može dovesti do brzog oštećenja mreže. Ukoliko se radi o golovima za vanjsku upotrebu veoma je bitno da mreže za golove budu otporne na klimatske uslove i UV stabilne.
Golovi za dvorište i školska igrališta
Golovi za dvorište i školska igrališta predstavljaju odličan način da se djeci i rekreativcima obezbijedi prostor za sport, zabavu i fizičku aktivnost. Za razliku od profesionalnih sportskih terena, gdje su dimenzije i standardi striktno definisani, u dvorištima i školskim igralištima često se koriste nešto manji i lakši golovi koji su jednostavni za postavljanje i pomjeranje.
Kod ovakvih golova najvažnije je da budu stabilni, sigurni i otporni na svakodnevnu upotrebu. Najčešće se izrađuju od čeličnih ili aluminijumskih cijevi, a dolaze sa mrežom koja je prilagođena intenzivnom korišćenju.
Prednosti golova za dvorište i školska igrališta su:
- jednostavna montaža
- mogućnost pomjeranja
- manja težina konstrukcije
- pristupačna cijena
- sigurnost za djecu
Dimenzije golova za dvorište često su manje od standardnih fudbalskih golova. Popularne veličine su, na primje 5 x 2 m (U9 golovi), 3 × 2 m (rukomet i futsal golovi), 2 x 1m (golovi 3v3 i 4v4) , jer omogućavaju igru na manjim terenima ili travnjacima.
U školama se često koriste multifunkcionalni golovi koji mogu služiti i za futsal i za rukomet, posebno u sportskim dvoranama. Ova rješenja štede prostor i omogućavaju korišćenje terena za više sportova. Ovakvi golovi su adekvatni i za takmičenja u futsalu i rukometu ukoliko su izrađeni prema standardima.
Prilikom izbora golova za djecu posebno treba obratiti pažnju na zaštitu od prevrtanja, jer lagani golovi moraju imati dodatnu stabilizaciju ili sistem za pričvršćivanje za podlogu.