Padel tereni

Padel tereni

Izgradnja terena za padel



Padel je dinamičan sport s reketom koji kombinuje elemente tenisa i skvoša. Igra se u parovima na terenu dimenzija
10 x 20 metara, okruženom staklenim zidovima i metalnom mrežom, što omogućava odbijanje loptice od zidova tokom igre.

Reketi za padel su specifični, bez žica, izrađeni od kompozitnih materijala sa brojnim malim otvorima. Ovaj sport je posebno popularan u Španiji i Latinskoj Americi, a njegova popularnost raste širom svijeta.

Dimenzije terena za padel i osobine materijala za izradu padel terena

Standardni padel teren dimenzija
10 metara širine i 20 metara dužine je pravougaonog oblika. Teren je podijeljen mrežom na dva jednaka dijela, a zidovi visine 3 do 4 metra okružuju teren sa svih strana. Ovi zidovi su izrađeni od kaljenog stakla debljine 10 ili 12 mm, što omogućava igračima da vide kroz njih i pruža dodatnu dinamiku igri odbijanjem loptice.

Struktura terena se sastoji od pocinkanih čeličnih profila koji pružaju stabilnost i dugotrajnost konstrukcije. Podloga terena je obično prekrivena vještačkom travom visine oko 12 mm, koja može biti zelene, plave ili crvene boje. Ova podloga se posipa specijalnim silika pjeskom radi poboljšanja performansi i sigurnosti igrača. Vještačka trava pruža optimalno prianjanje i kontrolu tokom igre, a istovremeno smanjuje rizik od povreda.

Padel tereni

Proces postavljanja podloge za padel teren

Postavljanje podloge za padel teren je ključni korak koji direktno utiče na kvalitet igre, sigurnost igrača i dugotrajnost samog terena. Proces izgradnje obuhvata više faza, od pripreme podloge do završnih detalja, a svaka od njih mora biti precizno sprovedena, kako bi teren ispunio sve standarde i pružio vrhunske performanse.

Priprema osnove za padel teren

Kako bi podloga bila stabilna i dugotrajna, neophodno je izraditi čvrstu osnovu. Najčešće se koristi betonska ili asfaltna podloga, koja mora biti potpuno ravna, bez pukotina i neravnina. Također, kod spoljašnjih terena, preporučuje se blagi nagib (oko 1%), kako bi se omogućilo efikasno odvodnjavanje i spriječilo zadržavanje vode koje može dovesti do oštećenja podloge.

Postavljanje vještačke trave na teren za padel

Nakon što je osnovna podloga pripremljena, sljedeći korak je postavljanje vještačke trave. Ova specijalna sportska površina omogućava optimalno prianjanje i udobnost tokom igre. Trava se siječe prema dimenzijama terena i precizno lijepi za podlogu uz pomoć posebnih sportskih ljepkova. Spojevi između traka moraju biti savršeno poravnati i zalijepljeni, kako bi se izbjegle neravnine koje bi mogle ometati igru.

Dodavanje silika pijeska na vještačku travu

Vještačka trava se ne koristi samostalno – kako bi se poboljšala stabilnost podloge i omogućilo pravilno ponašanje loptice tokom igre, na travu se dodaje sloj silika pijeska. Pijesak se ravnomjerno raspoređuje preko cijele površine terena, pomažući u očuvanju elastičnosti podloge i smanjenju habanja trave. Količina i granulacija pijeska biraju se prema preporukama proizvođača, a pravilno održavanje ovog sloja ključno je za dug vijek trajanja terena.

Instalacija staklenih panela i mreže oko terena za padel

Nakon što je podloga postavljena, sljedeći korak je montaža staklenih panela i zaštitne mreže.

  • Stakleni paneli su izrađeni od kaljenog stakla debljine 10-12 mm i montiraju se na čeličnu konstrukciju uz pomoć specijalnih nosača i gumenih zaptivki. Ove komponente smanjuju vibracije i štite staklo od eventualnih udara i oštećenja.

Mreža se postavlja na sredini terena i pričvršćuje se za stubove uz pomoć čvrstih nosača, kako bi bila stabilna tokom igre. Mreža mora biti pravilno zategnuta, kako bi osigurala ravnotežu između fleksibilnosti i čvrstoće, što je važno za dinamiku igre.

Montaža osvjetljenja

Za padel terene koji se koriste u večernjim satima, neophodno je osigurati kvalitetno osvjetljenje. Najčešće se koriste LED reflektori visoke efikasnosti, koji se montiraju na stubove postavljene na uglovima terena. Osvjetljenje mora biti ravnomjerno raspoređeno, kako bi osiguralo dobru vidljivost igrača i spriječilo stvaranje sjena ili odsjaja koji mogu utjecati na igru. Preporučena visina stubova je između 6 i 8 metara, što omogućava optimalan domet svjetlosti.

Finalna provjera i testiranje terena

Nakon završetka svih radova, potrebno je sprovesti detaljnu inspekciju svih elemenata terena. Tokom provjere se vrši:
Pregled stabilnosti konstrukcije  – da li su svi paneli i nosači pravilno pričvršćeni.
Provjera ravnomjernosti podloge  – da li su svi dijelovi trave pravilno postavljeni i spojeni.
Testiranje mreže i osvjetljenja  – osiguravanje optimalne napetosti mreže i funkcionalnosti osvjetljenja.
Početno nivelisanje pijeska  – kako bi se osigurala ujednačena igračka površina.

Nakon završene provjere i eventualnih korekcija, teren je spreman za upotrebu.

Održavanje i dugovječnost podloge

Kako bi padel teren ostao u vrhunskom stanju tokom godina, potrebno je redovno održavanje. To uključuje:

  • Povremeno dodavanje kvarcnog pijeska i njegovo ravnomjerno raspoređivanje pomoću specijalnih četki.
  • Čišćenje vještačke trave, kako bi se uklonila prašina i prljavština.
  • Redovno čišćenje staklenih panela odgovarajućim sredstvima, kako bi se izbjeglo oštećenje.
  • Provjera stabilnosti metalne konstrukcije i mreže, kako bi se izbjegla moguća oštećenja.
  • Održavanje osvjetljenja, uključujući zamjenu dotrajalih sijalica i provjere napajanja.

Pravilno izveden proces postavljanja padel terena, uz redovno održavanje, osigurava dugotrajnost i vrhunske uslove za igru, bilo da je teren namijenjen rekreativnim igračima ili profesionalnim takmičenjima.

10 pitanja i odgovora u vezi padel igre

Kako se zove reket za padel?

Reket za padel se jednostavno naziva padel reket. Za razliku od teniskog reketa, nema žice i izrađen je od kompozitnih materijala sa rupama koje smanjuju otpor zraka i poboljšavaju kontrolu udarca.

Kakva je loptica za padel?

Loptica za padel je slična teniskoj loptici, ali ima nešto manji pritisak (oko 10% niži), što omogućava manji odskok i bolju kontrolu tokom igre.

Koje su standardne dimenzije padel terena?

Standardne dimenzije padel terena su 10 metara širine i 20 metara dužine, sa mrežom koja dijeli teren na dva jednaka dijela.

Koji materijali se koriste za izradu podloge padel terena?

Podloga padel terena se najčešće pravi od vještačke trave posute kvarcnim pijeskom, dok je osnovna podloga izrađena od betona ili asfalta, kako bi pružila stabilnost i dobru drenažu.

Koliko su visoki zidovi na padel terenu?

Zidovi na padel terenu su visoki 3 do 4 metra, pri čemu donji dio (oko 3 metra) čini kaljeno staklo, a gornji dio metalna mreža.

Koliko reflektora je potrebno za osvjetljenje padel terena?

Preporučuje se 4 do 6 LED reflektora snage 200W, postavljenih na visini od 6 metara, kako bi obezbijedili ravnomjerno osvjetljenje bez sjena.

Koliko traje postavljanje padel terena?

Proces izgradnje i postavljanja padel terena obično traje oko 7 do 14 dana, zavisno od pripreme terena i vremenskih uslova.

Može li padel teren biti na otvorenom i u zatvorenom prostoru?

Da, padel tereni mogu biti na otvorenom (open-air) i u zatvorenom prostoru (indoor). Zatvoreni tereni omogućavaju igru tokom cijele godine, dok otvoreni tereni zahtijevaju dobru drenažu i otpornost na vremenske uslove.

Kako se održava padel teren?

Održavanje padel terena uključuje redovno čišćenje vještačke trave, dodavanje kvarcnog pijeska, provjere stabilnosti konstrukcije i čišćenje staklenih zidova specijalnim sredstvima, kako bi se izbjegla oštećenja.

Koliko košta izgradnja padel terena?

Cijena izgradnje padel terena zavisi od vrste materijala, lokacije i dodatne opreme, ali se okvirno kreće između 20.000 i 50.000 eura, uključujući kompletnu instalaciju i osvjetljenje.