Podovi za dvorane i fiskulturne sale – 4 moderna rješenja današnjice
podneobloge
- posted on
- No Comment

Sportske dvorane širom svijeta odavno su poprimile drugačiji izgled. Kod nas taj trend polako dolazi pa otkrivamo ljepše i udobnije podloge za sport. Neke škole su već rekonstruisale podove svojih dvorana ali za one koji tek planiraju oblaganje poda. Evo par mogućnosti o kojima bi trebalo razmisliti:
Glavne odlike podova za dvorane:
- Dobro podnose udare
- Elastični
- Izdržljivi
Moderna rješenja podova za dvorane u pogledu materijala:
- Tvrdo drvo
- Vinil
- Polipropilen
- Guma
Jedna od ove 4 podloge krasi najmodernije sportske dvorane današnjice.
Evo par primjera:
Na tri primjera sa slika u pitanju su različite sportske podloge: s lijeva na desno: čvrsto drvo, vinil i polipropilen. Svaka ima svoje prednosti i mane pa hajde da vidimo koje su to.

Klasična podloga koja je u praksi već godinama. Koristi se u školskim dvoranama, velikim sportskim dvoranama za mali fudbal, košarku, u salama za ples itd.
Drvo od kog se prave mora biti veoma izdržljivo pa se najčešće koristi javor s obzirom je dosta elastičan i na neki način odbija udarce.
Postoje razni sistemi. Ispod ili u konstrukciju ovakvog sportskog poda stavljaju se sunđeri kako bi dodatno ublažili udar i poboljšali udobnost.
Drvo ne mora biti slagano kao na slici, sve zavisi od potrebe i želje kupca.
Od sistema do sistema varira drvo koje se koristi kao i upotreba gume i sunđera.
Ovi materijali se stavljaju konstrukciju ili ispod nje.

Dizajn je dosta evoluirao pa tako smo od klasičnih linija i dijelova terena u boji i eventualno logo-a na sredini terena došli do takozvanih “drvenih mrlja”, evo primjera:

Sportske podloge od vinila svakako nećete videti na NBA utakmici ali su sjajna alternativa drvetu.
Vinil je podloga koja imitira drvene daske tj. brodski pod. Naravno ovo nije jedina varijanta. Ukoliko želite neki drugi dizajn koji uopšte ne podsjeća na drvo i to je moguće evo par primjera.

PVC podovi za dvorane
Sportske podloge od vinila se koriste za međunarodna takmičenja u različitim sportskim disciplinama.
Najčešće ih možemo vidjeti na takmičenjima u rukometu, na kojima se ova vrsta sportske podloge koristi kao zvanična podloga za Evrospko prvenstvo u ovoj sportskoj disciplini.
PVC sportska podloga dostupna je u širokom izboru boja od kojih se za rukometne terene najčešće odabiraju nijanse plave boje.
Ova sportska podloga dostupna je i kao imitacija drveta, te se u sportskim dvoranama postavlja i kombinacija boje drveta sa drugim bojama čime se ostvaruje odličan vizuelni efekat.
Neke od prednosti vinila:
- Lako održavanje
- Izdržljivost i dugotrajnost
- Multifunkcionalnost
Lako održavanje
Vinil je dosta zahvalan za održavanje. Moguće je ukloniti prašinu suvim brisanjem.
S obzirom da je vodootporan moguće je teren preći vodom sa ili bez deterdženta.
Izdržljivost i dugotrajnost
PVC podloge za sportske terene imaju dug vijek trajanja.
Površinski sloj se znatno manje troši od gumenih podloga i ne zahtijeva periodično obnavljanje što je na primjer neophodno kod drvenih podloga za sportske dvorane.
Multifunkcionalnost
Sama činjenica da se ove za terene na kojima se igraju različite sportske discipline kao što su mali fudbal, košarka, odbojka i rukomet govori u prilog tome koliko je ova podloga multifunkcionalna.
Cijena
PVC podloge su srednjeg cjenovog ranga u odnosu na druge sportske podloge koje se koriste za sportske dvorane i fiskulturne sale. Povoljnije su od parketa ali su skuplje u odnosu na polipropilenske podloge.

Podne obloge od polipropilena

Dizajn
Kao što vidite šupljikavog su dizajna pa je vrlo teško da se prašina i voda zadrže na površini. Takođe ovakav dizajn sa šupljinama spriječava klizanje.
Sjajan primjer ovakvog terena kod nas je sportski teren Spanoulis u Beogradu. Ukoliko se odlučite za ovaj vid sportske podloge kontaktirajte kompaniju Royal Boden.

Gumeni podovi za dvorane
Gumene podloge su daleko najudobniji materijal koji se koristi za sportske podove. Guma koja se koristi za dvorane su razlikuje od one koja se koristi za vanjske terene.
Obe vrste su jako istrajne, dobro upijaju udarce i rastegljive su. Osim otpornosti na vodu što ih čini lakim za održavanje otporni su i na ogrebotine.
Dosta štite prilikom pada i igrača i opremu. U pitanju su gumene rolne ili gumeni blokovi koji se spajaju u cijelinu u dvorani. Najčešće ih možemo vidjeti u teretanama, salama za atletiku i velikim multifunkcionalnim terenima.
Najčešći materijal koji se koristi za izradu ove vrste podloga je EPDM guma ili Etiln, Propilen, Dien, Monomer guma. U pitanju je sintetička guma koja ima jako široku primjenu.
Proizvođači uglavnom u ponudi imaju 3 tipa:
Tip 1 – Glatka podlogu koja ima široku primjenu ali uglavnom u unutrašnjoj upotrebi.

Tip 2 – Ovo je najmekši tip sastavljen od više slojeva uglavnom se koristi na dječjim igralištima.

Tip 3 je sličan tipu 2 ali malo čvršći i prilagođeniji spoljašnjoj upotrebi.

Zaključak
Pri odabiru podova za dvorane nabitnije je odabrati sportsku podlogu koja je odgovarajuća za sportske discipline koje će biti najviše zastupljene.
Sve tri navedene sportske podloge mogu se koristiti za gotovo sve sportske discipline, tj. može se zaključiti da su u pitanju multifunkcionalne sportske podloge.
Međutim ako se u sportskoj dvorani održavaju međunarodna sportska takmičenja neophodno je odabrati sportsku podlogu koja ispunjava tehničke zahtjeve za takvo takmičenje.
U praksi smo imali slučajeve da u pojedinim sportskim dvoranama dolazi do pojave vode i vlage te se u takvim objektima mogu koristiti isključivo polipropilenske tj. Bergo sportske podloge.
Postojali su i drugi slučajevi koji su zbog tehničkih ili drugih zahjteva sužavali izbor sportske podloge.
Prije konačnog odabira sportske podloge preporučujemo Vam da se konsultujete sa našim stručnim timom koji će Vam zavisnosti od Vaših potreba i tehničkih rješenja ili ograničenja na terenu preporučiti najbolji model sportske podloge za Vašu sportsku dvoranu.
Za više informacija o podnim oblogama za sport i dvorane posjetite: